Evakuohen katër alpinistët e bllokuar në Valbonë. Ministria e Mbrojtjes bën me dije se 4 alpinistët janë evakuuar me helikopter pasi ishin bllokuar në terrenin e thepisur.

Sakaq një prej alpinistëve ka një frakturë dhe po dërgohet në spital për të marrë ndihmën mjekësore. Alpinistët kërkuan ndihmë nga policia dhe banorët e zonës, pasi mbetën të bllokuar.

“Pas njoftimit të marrë, helikopteri tip EC 135 ka evakuuar nga maja e Zhaporres në zonën e Valbonës, në 2328 metra lartësi 4 alpinistët që ishin bllokuar në terrenin e thepisur. Një prej alpinistëve ka një frakturë dhe po dërgohet për të marrë ndihmën shëndetësore”, bëri me dije Ministria e Mbrojtjes.

Artikulli paraprakBLLOKOHEN DY ALPINISTË NË VALBONË: KËRKOHET NDËRHYRJA E HELIKOPTERIT
Artikulli tjetërALPINISTËT SHQIPTARË U BLLOKUAN NË VALBONË, NISEN ME HELIKOPTER DREJT TRAUMËS DY PREJ TYRE. REAGON PELESHI