Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe ka ndërruar jete pasi u qëllua gjatë një takimi ne fushate zgjedhore në prefekturën Nara në Japoninë qendrore.

Këtë e ka bërë të ditur televizioni publik NHK. Abe u rrëzua përtokë teksa mbante një fjalim dhe u transportua menjëherë në spital.

Artikulli paraprakNESËR KURBAN BAJRAMIN/ KREU I KMSH URON BESIMTARËT MYSLIMANË: BËHUNI INKURAJUES PËR TË SËMURËT DHE RREZATONI SHPRESË E GËZIM TE FËMIJËT
Artikulli tjetërISH-KRYEMINISTRI I JAPONISË U QËLLUA PËR VDEKJE, META: DËNOJ AKTIN KRIMINAL. I BINDUR SE AUTORI DO TË MARRË DËNIMIN E MERITUAR