Ushtria zbret në rrugë, blindohet plazhi Kopakabana

Trupa ushtarake po patrullojnë plazhin e mirënjohur Kopakabana në Rio de Zhainero. Bëhet fjalë për 9 mijë ushtarë që janë vendosur prej së martës në këtë qytet me nismë të Ministrisë së Mbrojtjes, nga frika e një greve të policisë. Ministri i Mbrojtjes, Raul Jungmann tha në një konferencë shtypi se trupat ushtarake do të patrullojnë rrugët e Rios dhe qyteteve pranë, Niteroi dhe Sao Goncalo, deri më 22 shkurt, edhe pse misioni i tyre mund të shtyhet më tej, deri në përfundim të karnavaleve. Të martën pasdite, prania e ushtrisë ishte e dukshme në zonat turistike si Kopakabana dhe Ipanema, sikurse dhe në akset kryesore rrugore të Rios, qyteti i dytë më i madh i Brazilit. Angazhimi i forcave të armatosura erdhi pasi guvernatori i shtetit të Rios, Luiz Fernando Pezao i bëri thirrje presidentit Michel Temer që të përforcojë sigurinë, pasi forcat e policisë në zonat kyçe të vendit refuzuan të dilnin në patrullim në shenjë proteste ndaj pezullimit të rrogave dhe kushteve të punës. Në një deklaratë, presidenti Temer tha se forcat e armatosura janë gati të rivendosin rendin publik, në rast se greva e policisë do të vazhdojë. Greva në fjalë preku kryesisht shtetin Espirito Santo, ku në mungesë të uniformave blu bandat zaptuan qytetin e Vitorias për të grabitur dhe larë hesapet.

Artikulli paraprakNISHANI KUNDËR RAMËS:I PAQYTETËRUAR,MË KA SULMUAR DHUNSHËM DHE ME GJITHË PUSHTETIN
Artikulli tjetërVLAHUTIN: REFORMA NË DREJTËSI DO TË HASË REZISTENCË