Shtohen edhe dy viktima ne minierat shqiptare. Mengjesin e se martes, ne mineren e Fushe-Lopes ne Martanesh, dy minatore kane mbetur te vdekur nga shembja e nje masivi shkembor.

Ngjarja eshte regjistruar ne oret e para te mengjesit, kur minatoret po punon ne galeri.Ne thellesine 200 metra, grupi prej 7 minatoresh eshte bllokuar nga shembja e masivit shkembor, I cili u mori jeten dy prej tyre.Mesohet se viktimat jane Denaid Barçi 30 vjec, dhe Xhemal Sela 53 vjec, ted y nga Komsia e Matit.Per shkak se miniera ndodhet ne njeren prej zonave me te thella malore te Matit, operacioni per nxjerrjen e trupave te pajete, ka qene teper I veshtire.Pervec efektiveve te policise dhe ndihmes se shpjete nga zona, drejt vendit te ngjarjes eshte nisur edhe nje grup pune nga Reparti i Inspektimit dhe Shpëtimit të Minierave ne Tirane.Mesohet se miniera eshte e licensuar sipas rregullave te Ministrisë së Energjetikës

 

 

 

[iframe width=”300″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/EjhsKjD2Jpk?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakMELBURN, QYTETI MË I MIRË NË BOTË
Artikulli tjetërGRIMA LËSHON AKUZA DREJT GRABOVËS