“THE ECONOMIST” RENDIT QYTETET MË TË MIRA NË BOTË.
Njesia e Inteligjences e revistes “The Economist” ka publikuar rezultatet e anketes vjetore per qytetet me te mira ne bote per te jetuar.

Sipas kesaj ankete, per te katertin vit radhazi, Melburni eshte qyteti me I mire ne bote per te jetuar. Ne Melburn kujdesi shendetesor eshte me I miri ne bote, dhe e njejta gje vlen per arsimin dhe infrastrukturen. Po ashtu, ne Melburn vriten vetem 3.1 persona per cdo 100 mije njerez, cka eshte gjysma e mesatares globale qe eshte 6.2.
Prej ketyre rezultateve kuptohet lehte se sa larg eshte Shqiperia, e sidomos Shkdora nga ofrimi I nje jete te denje dhe te mire per qytetaret.
Rezultati I pergjithshem I Melburnit eshte vleresuar me 97.5 pike per faktore te ndryshem, si stabiliteti dhe kultura e mjedisit, cka eshte vetem 0.1 pike ma shume se ajo e vendit te dyte qe mbahet nga kryeqyteti I Austrise, Vjena.
Toplista e 10 qyteteve me te mira nuk ka ndryshuar qe prej vitit 2010, ndersa ne konsiderate jane marre 150 qytete te ndryshme te botes, ku kryeqyteti I Shqiperise gjendet ne vendet me te uleta te klasifikimit.
Raporti I The Economist shkruan se me shume se gjysma e ndryshimeve qe ndodhen brenda 12 muajve te fundit jane perkeqesuese.
Ja cilat jane, sipas ketij klasifikimi, 10 qytetet me te mira ne bote per te jetuar:

 

 

 

[iframe width=”300″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/5ulD_k7tRkw?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakAKU KONTROLLE RESTORANTEVE
Artikulli tjetërVDESIN DY MINATORË SHEMBET MASIVI SHKËMBOR NË MARTANESH TË MATIT