Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia po përjeton krizën më të madhe të 50 viteve të fundit për shkak të vendimit të saj të nisjes së luftës në Ukrainë. Lideri ukrainas thotë se Rusia dëshiron të jetë një shtet terrorist, ndërkohë që ka shkëputur kontaktet me shumicën e shteteve.

Zelensky gjithashtu përsëriti nevojën e ushtrisë për armë moderne.

“Ekonomia ruse po përjeton krizën më të madhe të 50 viteve të fundit. Bota ka prishur lidhjet me Rusinë. Fjalët ‘kolaps’, ‘deficit’ dhe ‘varfëri’ do të përshkruajnë jetën ruse për aq kohë sa ky shtet dëshiron të jetë terrorist shtet. Dhe ky është një vlerësim konservator. Për çfarë është e gjithë kjo? Duhen propagandues të çmendur për të treguar një flamur rus ose sovjetik mbi rrënojat diku në transmetimet e tyre… Thjesht nuk ka përgjigje tjetër.

Është e qartë për të gjithë në botë dhe, jam i sigurt, për të gjithë njerëzit e shëndetshëm në vetë Rusinë se Ukraina do të fitojë. Është vetëm çështje kohe. Fatkeqësisht, bëhet fjalë për humbjet që ne pësojmë, kryesisht të njerëzve. Bëhet fjalë për armë moderne, të cilat duhet t’i marrim dhe do t’i marrim sigurisht”, tha Zelensky duke shtuar se Rusia ka humbur më shumë se 35,000 ushtarë.

Artikulli paraprakTEMPERATURAT DO TË ARRIJNË DERI NË 38 GRADË, MOTI PËR DITËN E SOTME
Artikulli tjetërGJERMANIA THIRRJE QYTETARËVE QË TË KURSEJNË ENERGJINË