Një libër që dokumenton “kriminelët e luftës dhe kriminelët nga ushtria ruse” do të lançohet në Ukrainë, tha Presidenti Volodymyr Zelensky gjatë fjalimit të tij të natës të martën.

“Këto janë fakte specifike për njerëz të veçantë që janë fajtorë për krime specifike të dhunshme kundër ukrainasve,” tha ai.

“Dhe një liber i tillë është një nga themelet e përgjegjësisë jo vetëm të autorëve të drejtpërdrejtë të krimeve të luftës, ushtarëve të ushtrisë okupuese, por edhe komandantëve të tyre. Ata që jepnin urdhra. Ata që bënë të mundur gjithçka bënë në Ukrainë. Në Bucha, në Mariupol, në të gjitha qytetet tona, në të gjitha komunitetet që kanë arritur. Krijimi i këtij sistemi ka filluar prej disa kohësh, tha Zelensky.

Muajin e kaluar, një ushtar rus 21-vjeçar u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e një burri të paarmatosur në gjyqin e parë të Ukrainës për krime lufte që nga fillimi i pushtimit rus.

Gjyqi erdhi mes provave në rritje të krimeve të dyshuara ruse të luftës, ndërsa ukrainasit rifituan zonat e pushtuara më parë nga trupat pushtuese.

Në prill, prokurorja e përgjithshme e Ukrainës tha se zyra e saj po hetonte rreth 6,000 raste të krimeve të dyshuara të luftës ruse, me “gjithnjë e më shumë” procedura që hapeshin çdo ditë.

Rusia ka mohuar akuzat për krime lufte dhe pretendon se forcat e saj nuk synojnë civilët.

Artikulli paraprakEURO BIE POSHTË 120 LEKËVE, I AFROHET SËRISH MINIMUMIT HISTORIK
Artikulli tjetërZELENSKY: UKRAINA DO HARTOJË NJË LIBËR KU DO DOKUMENTOHEN TË GJITHË KRIMET E LUFTËS