Një i armatosur plagos pesë persona dhe arratiset

Një person i armatosur me një motosharre dhe zinxhirë, sulmoi dhe plagosi pesë persona, dy prej të cilëve ndodhen në gjendje të rëndë, në qytezën zviceriane të Schaffhausen në kufi me Gjermaninë. Policia është vënë në ndjekje të autorit të sulmit i cili është identifikuar, ndërkohë është blinduaar qendra historike dhe dy helikopterë po monitorojnë zonën. Policia i ka kërkuar banorëve që të mos i afrohen vendngjarjes, edhe pse ende nuk dihet nëse bëhet fjalë për një sulm terrorist.