Boksieri i Kombëtares së Shqipërisë, Adam Maca, nuk ka të ndalur në rrugën e tij drejt titullit kampion Europe për 18-vjeçarët. Sportistit me origjinë nga Mirdita, i ka mbetur tashmë edhe një ndeshje e vetme për ta siguruar medaljen e artë të këtij eventi të rëndësishëm. 16-vjeçari, i lindur dhe i rritur në Angli, ka fituar edhe ndeshjen gjysmëfinale ndaj boksierit rumun Mario Caprian Iofçiu dhe si rrjedhojë, ka siguruar daljen në finale, ku do të synojë tashmë edhe medaljen e artë. Katër muaj më parë, siç dihet, Adam Maca u shpall nën/kampion bote për 16-vjeçarët, ndërsa deri tani ka siguruar titullin nën/kampion Europe për 18-vjeçarët, teksa padyshim që ai synon titullin kampion i kontinentit.

Në turin e parë, Maca ka qenë me fat, duke u kualifikuar direkt në të dytin, aty ku triumfoi ndaj kroatit Bruno Bobaç, ndërsa në çerekfinale arriti të fitonte ndaj bullgarit Kostantin Yordanov Kostov, ku hyri edhe në zonën e medaljeve. Ai nuk u ndal këtu, sepse me fitoren e fundit ndaj boksierit rumun siguroi finalen, ku sigurisht që do të kërkojë sërish fitoren edhe ndaj kundërshtarit nga Ukraina.

Artikulli paraprak“PRANVERË ME KANGË” NË TEATRIN “MIGJENI”
Artikulli tjetërFUTBOLL FEMRA, TË DIELËN VLLAZNIA-TIRANA