Burri më i gjatë në botë ka udhëtuar nga Turqia në Rusi në kërkim të një gruaje të gatshme për t’i lindur një djalë dhe një vajzë. Sulltan Kosen, 39 vjeç, është një fermer turk me prejardhje etnike kurde, i lindur në qytetin juglindor turk Mardin.

Kosen kishte një tumor që prek gjëndrën e tij të hipofizës, gjë që e bëri atë të vuante nga gjigantizmi dhe akromegalia, një gjendje ku gjëndra e hipofizës prodhon shumë hormon të rritjes. Ai mban Rekordin Botëror Guinness për njeriun më të gjatë të gjallë, 2.51 metra.

Megjithëse Kosen tha se më në fund u mësua me të qenurit kaq i gjatë, ai pranon se ndonjëherë i ka shkaktuar vështirësi dhe shqetësim.

Në vitin 2013, ai u martua me një grua siriane 175 centimetra, Merve Dibo, e cila ishte 10 vjet më e vogël se ai.

Në një intervistë, Kosen ka folur më parë për problemin e tij më të madh me gruan e tij komunikimin, pasi ai flet turqisht, ndërsa ish-gruaja e tij fliste vetëm arabisht. Pavarësisht problemit të komunikimit, martesa zgjati disa vite derisa çifti u divorcua së fundmi.

Sërish beqar, Kosen hipi në avion dhe udhëtoi për në Moskë në kërkim të një nuseje të re në fillim të dhjetorit, pasi kishte dëgjuar se gratë ruse kanë “bukuri të jashtëzakonshme dhe një shpirt të dashur”.

Në emisionin televiziv “Lërini të flasin” në TV1 më 20 dhjetor, Kosen tha se kishte vendosur se donte që një nuse ruse t’i lindte një djalë dhe një vajzë.

“Duhet të jetë e butë. Mund të siguroj mirë dhe nuk kam nevojë për para”, tha ai.

“Do të doja ta merrja gruan time në Turqi. Unë jetoj në një vend historik, në juglindje, por mjaft larg nga deti. Kam dëgjuar se gratë ruse duan burra të nxehtë dhe të sjellshëm.”

Është e paqartë se sa kohë Kosen planifikon të qëndrojë në Rusi në kërkim të nuses së tij të ardhshme. g.v/abcnews.al

 

Artikulli paraprakE PAZAKONTË! 26 VJEÇARI VRET ME THIKË VËLLANË PSE I BËRTITI QENIT
Artikulli tjetërSTUDIMI I FUNDIT/ OMICRON ËSHTË MË I BUTË, POR SHQETËSIMI MBETET