Presidenti i Francës, Francois Hollande ka urdhëruar zbarkimin e anijeve  aeroplanmbajtëse në Mesdheun lindor,  pasi Parisi zyrtarë,  ka vendosur për të intensifikuar fushatën e bombardimeve kundër militantëve të grupit Shtetit Islamik, në Siri, pas sulmit terrorist të javës së kaluar në kryeqytetin francez.

Francois Hollande tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia duhet të lënë mënjanë dallimet e tyre dhe të bashkojnë forcat për të luftuar militantëve të grupit Shtetit Islamik.   Ndërkohë nga ana tjetër, Bernard Cazeneuve, ministri i brendshëm francez, ka thënë këtë mëngjes  për France Info se janë kryer  128 kërkime të hënën në mbrëmje. Bastisjet u kryen si pjesë e gjendjes së jashtëzakonshme, Cazeneuve  u shpreh pa dhënë shumë detaje. Ai tha se kërkimet nuk  besohet të jenë të lidhura direkt me hetimin e sulmeve të së premtes. Të hënën,  nga bastisjet në Francë u bënë 23 arrestime dhe sekuestrimi i 31 armëve, duke përfshirë një raketë raketë në Lion.

Artikulli paraprakTERMET I FUQISHËM 6.1 BALLË NË GREQI
Artikulli tjetërKRAJA: TIFOZËT KUJDES, VLLAZNIA-TEUTA NË SYRIN E FSHF