Letërsia shqiptare është e pasur me idioma dhe fjalë të urta të bukura popullore. Mirëpo disa nga shprehjet e krahinave rëndom kanë treguar prapambetjen e kohës dhe nënshtrimin e gruas.

Së fundmi, moderatorja shqiptare Dojna Mema rastisi në një libër botim i vitit 1983 që është përmbledhje me titull “Fjalë të urta të popullit shqiptar”.

“Më ra në dorë sot një vëllim i “Fjalë të urta të popullit shqiptar” (viti 1983)

Qasja ndaj figurës së gruas apo vajzës së re më bëri të reflektoj mbi shumë plagë aktuale të shoqërisë sonë. Po i ndaj me ju disa fragmente edhe pse nuk ka vend për shumë komente”, shkroi ajo në postimin e saj duke ndarë disa fotografi në postimin e saj që mund ta shihni më poshtë.

Artikulli paraprak‘KËNGA JOTE MË SOLLI SËRISH NË JETË’, KËNGËTARJA SHQIPTARE MERR MESAZHIN PREKËS NGA FANSJA
Artikulli tjetër‘KËSHTJELLA’ ME TULLUMBACE NGRIHET NË AJËR NGA ERA, HUMBIN JETËN 4 FËMIJË PASI BIEN NGA LARTËSIA