Lëkundjet e forta të tërmetit janë ndjerë edhe në Tokio- rreth 500 km larg – dhe në të gjithë rajonin Kanto, raportojnë mediat lokale.

Paralajmërimet për cunami janë lëshuar gjithashtu në prefekturat Niigata, Toyama, Yamagata, Fukui, Hyogo si dhe përgjatë bregdetit të Detit të Japonisë.

Ndërkohë mediat kanë publikuar dhe një foto ku duket si është çarë asfalti në prefekturën e Ishikawa.

Artikulli paraprakNDËRRIMI I VITEVE NË STAR PLUS!
Artikulli tjetërDITA NISI ME RESHJE SHIU, SI PARASHIKOHET MOTI PËR ORËT NË VIJIM