Ditën e sotme liderët e shtatë vendeve më të industrializuara në botë (G7) do të mblidhen për samitin treditor që do të zhvillohet në Pulia, në Italinë jugore.

Diplomatët e 7 vendeve kanë rënë dakord që ti japin Ukrainës 50 miliardë dollarë hua duke i përdorur asetet e ngrira ruse për të rindërtuar infrastrukturën e shkatërruar të vendit.

Detajet e marrëveshjes do të diskutohen gjatë takimit të tyre, ndërsa shteti ukrainas pritet që t’i marrë fondet në fund të këtij viti.

Në këtë samit i pranishëm do të jetë edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili do të nënshkruajë një marrëveshje tjetër dypalëshe sigurie me presidentin e Shteteve të Bashkuara, Joe Biden.

Vendet e G7-ës ku përfshihen Britania e Madhe, Franca, Kanadaja, Gjermania, Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara, ngrinë fondet ruse me një vlerë rreth 300 miliardë dollarësh, vetëm pak kohë pasi Moska nisi luftën ndaj Ukrainës në shkurt të vitit 2022.

Artikulli paraprakTEMPERATURA DERI NË 35 GRADË CELSIUS, PARASHIKIMI I MOTIT PËR SOT
Artikulli tjetërRAMA NDAN PAMJET NGA “SHOTA”, AUTOMJETI I PARË USHTARAK I BLINDUAR “MADE IN ALBANIA”