Të paktën 22 civilë kanë humbur jetën pas tre shpërthimeve të njëpasnjëshme me bombë në veri-lindje të Sirisë.Incidenti i ndodhur në qytetin Tal Tamr, ishte një sulm i planifikuar, pasi ekspozivët ishin montuar në tre kamionë të ndryshëm.Kjo zonë kontrollohet nga militantët kurdë, dhe shpesh herë ka qënë objektiv i Shtetit Islamik.

Autoritetet kanë bërë me dije se dhjetëra persona kanë mbetur të lënduar dhe se pritet të rritet numri i viktimave.Një prej shpërthimeve goditi spitalin kryesor të qytetit, duke vrarë pesë persona përfshirë një doktor.

Artikulli paraprakPLAGOSJE NË SHKODËR, QËLLOHET ME ARMË 45 VJEÇARI
Artikulli tjetërAZILI, FINLANDA DEPORTON ME FORCË FAMILJEN SHQIPTARE