5 TË VDEKUR NË DY VITET E FUNDIT, ENDE E PAZBARDHUR NGJARJA E 2001. Çekët duke se i ndjek “mallkimi” kur vijnë për të eksploruar në tokën shqiptare. Në dy vitet e fundit 5 turistë çekë kanë humbur jetën në vendin tonë. Ja çekët që kanë humbur jetën në Shqipëri në 2 vitet e fundit 1 Qershor 2014- turisti çek David Polack vdes në Dukagjin pasi makina e tij bie aksidentalisht në greminë 15 gusht 2014 -turistja çeke 26 vjeçare Martina Mala plagoset në një local në plazhin e Velipojës.

Policia arretsoi personin që qëlloi,S.H nga Draxhati i Shkodrës 8 Maj 2015 – turisti çek Adama Baron 26 vjeç mbytët në lumin Kir,teksa bëntë rafting.Trupi nxirret nga forcat RENEA. 3Korrik 2015 -një çift çek vriten më kallashnikov pasi u grabitën në Prekal të Dukagjinit Ngjarja tragjike e 2001 Nuk duhet harruar as historia tragjike e zhdukjes së tre studentëve çekë në vjeshtën e vitit 2001 në Shqipëri . Mihal Pavelka, Jan Pavelka dhe Lenka Tuçkova, u zhdukën në zonën malore të Dukagjinit, vjeshtën e vitit 2001. Ende sot e kësaj dite nuk ka asnjë informacion në lidhje me fatin e tyre.

Artikulli paraprakÇIPA: 30 MIJË EURO PËR ÇDO INFORMACION
Artikulli tjetërVRASJA E TURISTËVE ÇEK, JEHONË NDËRKOMBËTARE