Një person ka humbur jetën dhe pesë janë lënduar nga shpërthimi i një bombe në ndërtesën e Gjykatës Themelore në Podgoricë, konfirmon policia.

Sërgjan Koraq nga Policia Kriminale u tha gazetarëve se 39-vjeçari nga Podgorica vdiq pasi aktivizoi mjetin shpërthyes.

“Ka shumë të ngjarë që ai të ketë aktivizuar mjetin shpërthyes me fuqi të madhe shkatërruese kur ka hyrë në ndërtesën e Gjykatës Themelore”, tha Koraq.

Ai ka konfirmuar se kanë mbetur të lënduar pesë persona dhe se ata janë dërguar në Qendrën Klinike.

Në vendngjarje ndodhen ekipet e policisë dhe emergjencave. Policia nuk po i lejon gazetarët të afrohen në vendngjarje.

Artikulli paraprakMANEKINË TË VESHUR ME VESHJE TË BURGOSURISH E FOTO TË RAMËS DHE MCGONIGAL, MESAZHE QË VIJNË NGA PROTESTA E OPOZITËS
Artikulli tjetërMETA NË PROTESTË: JEMI NË REGJIMIN MË TË URRYER NË KONTINENT DHE TË TMERRUAR NGA VOTA E LIRË