Vaksina e zhvilluar brenda Turqisë për COVID-19, Turkovac, ka marrë miratimin për përdorim urgjent, ka thënë të mërkurën ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca. Sipas mediave turke, Koca po fliste në impiantin e prodhimit të vaksinës, pasi tha se spitalet publike do të fillojnë ta përdorin atë pas rreth 10 ditësh.

Kërkesa për autorizim urgjent për vaksinën e zhvilluar në vend të COVID-19 Turkovac iu dorëzua Agjencisë Turke të Medikamenteve dhe Pajisjeve Mjekësore (TITCK) muajin e kaluar. Që në fillim të zhvillimit të vaksinës, presidenti Recep Tayyip Erdogan është zotuar ta bëjë atë të disponueshme globalisht, duke thënë se do të përfitojnë të gjithë. Ekspertët thonë se rezultatet e provave janë premtuese dhe vaksina, në formën e një vaksine përforcuese, të paktën, ndihmon në rritjen e antitrupave.

Profesor Atesh Kara, një anëtar i Bordit Këshillimor Shkencor për Coronavirus të Ministrisë së Shëndetësisë, citohet të ketë thënë në fillim të këtij muaji se të dhënat paraprake nga provat mbarëkombëtare treguan se asnjë nga njerëzit e vaksinuar me Turkovac nuk kishte simptoma të rënda të COVID-19 dhe vaksina, përveç kësaj, rriti me shpejtësi nivelet e antitrupave në trup të nevojshme për të luftuar infeksionin kur administrohen si një injeksion përforcues.

Turqia po ndjek një program ambicioz vaksinimi kundër coronavirusit, i cili ka marrë më shumë se 78,000 jetë në vend që nga marsi 2020. Numri ditor i rasteve ka rënë së fundi nën 20,000 ndërsa vdekjet ditore ranë nën 200. Megjithëse vendi arriti të sigurojë dërgesa vaksinash të mjaftueshme për popullsinë e tij këtë verë, Turkovac po planifikon të administrohet si vaksina përforcuese.

Artikulli paraprakFILMI “ZGJOI” NË GARË PËR “OSCAR”, DONATELLA VERSACE KA DY FJALË PËR KOSOVËN
Artikulli tjetërGJENDEN TË VDEKUR PRINDËRIT E AKTORES SË NJOHUR, DYSHOHET SE NDËRRUAN JETË NGA…