Para gazetarëve, presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha se pret që t’i nënshtrohet sërish presionit për çështjen e sanksioneve ndaj Rusisë dhe deklaroi se ata që e ngrenë këtë çështje do të “marrin përgjigjen e tij”.

“Ne tashmë kemi votuar kundër agresionit në Ukrainë në OKB dhe mbështesim Ukrainën territoriale, ashtu siç mbështesim integritetin territorial të Serbisë, gjë që nuk është rasti me shumë anëtarë të BE-së”, tha Vuçiç në fillim të samitit. I pyetur se çfarë pret nga samiti i sotëm, Vuçiç është përgjigjur shkurt: “Asgjë”.

Artikulli paraprakNË DATËN SHTATË, ORA SHTATË! BERISHA FTON QYTETARËT NË PROTESTË: RAMA DO TË IKË
Artikulli tjetërPE MIRATON RAPORTIN E KE-SË PËR DHËNIEN E STATUSIT KANDIDAT PËR UKRAINËN DHE MOLDAVINË