Paraditja e sotme do të mbizotërohet nga një mot i kthjellët në territorin, por mesdita dhe pasditja sjellin zhvillim të vranësirave në zonat veriore dhe verilindore duke sjellë rrebeshe shiu në këto zona, sipas meteoalb.

Temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara gjatë mëngjesit por do të rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 12°C deri në 32°C. Era do fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi deri 45km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar brigjet detare dallgëzim 4 ballë.