Materniteti i Durrësit është përshirë nga flakët mëngjesin e sotëm. Mësohet se ngjarja ka ndodhur rreth orës 01:00 të mëngjesit dhe sipas burimeve ka pasur dëme të mëdha materjale pasi janë djegur të gjitha paisjet.

Lajmi është konfirmuar edhe nga drejtori i spitalit dhe maternitetit, Alban Ramohitaj, ndërsa nuk dihet nëse ka të lënduar apo jo. Sipas Ramohitaj, flakët kishin përfshirë katin e katërt të godinës, ndërsa 4 gra u zhvendosën nga ambienti në fjalë.