21 C
Shkoder, AL

RINAS ARRESTOHET NJE SHTETAS QE UDHETONTE NE FRANCE

Policia Kufitare arreston një tjetër shtetas malez i cili do udhëtonte për në Francë nëpërmjet Shqipërisë me dokumente të falsifikuara. Ditën e djeshme Policia Kufitare në Rinas ka bërë arrestimin në flagrancë të shtetasit malez Diallo Cheick Oumar, 25 vjeç, lindur dhe banues në Mali/Bamako.

META NE ITALI, VIJON TAKIMET ME ZYRTARE TE LARTE

Marrëdhënia e fqinjësisë së mirë që Shqipëria gëzon në Rajon si vend anëtar i NATO-s merr një rëndësi të veçantë në kohën kur siguria evropiane është cënuar nga kërcënime për sulme terroriste.

LIGJI PËR DEKRIMINALIZIMIN, DEBATE NË KUVEND

Seanca e sotme e Kuvendit është përqëndruar në projektligjin për dekriminalizimin, i miratuar me konsensusin mes palëve politike të premten e kaluar në komisionin e Posaçëm që u ngrit për këtë proces.

SHKELET PROTOKOLLI, I GJITHE “SHTETI” JASHTE VENDIT

Tre zyrtarët më të lartë të shtetit, kreu i shtetit, Kryeministri, si dhe kreu i Kuvendit kanë shkelur protokollin zyrtar, duke qenë se që të tre ndodhen jashtë vendit në kuadër të vizitave zyrtare në tri shtete të ndryshme. Kështu, në shkelje të protokollit, tre zyrtarët më të lartë të shtetit nuk kanë rakorduar vizitat e tyre jashtë vendit, duke e lënë sot vendin pa asnjë zyrtar të lartë në krye të detyrës.

LUFTA NDAJ TERRORIZMIT, TAHIRI: NUK KA VEND PËR PANIK

“Nuk ka vend për panik”, tha ministri i Brendshëm Saimir Tahiri në lidhje me masat e shtuara policore në vend pas frikës për rrëzikun e sulmeve terroriste.

TERRORIZMI, RAMA: NE TË RREZIKUAR SA TË GJITHË TË TJERËT

Kryeministri Rama deklaron se Shqipëria është e rrezikuar nga sulmet terroriste po aq sa vendet e tjera që janë rreshtuar në koalicionin kundër terrorizmit.

TERRORIZMI, PRESIDENTI THËRRËT KËSHILLIN E SIGURISË KOMBËTARE

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, thirri në një mbledhje të veçantë Këshillin e Sigurisë Kombëtare, lidhur me situatën e krijuar si pasojë e sulmeve terroriste të ditëve të fundit.

TITUJT E PRONËSISË, RAMA: DO TË JENË FALAS

Pas legalizimeve falas të banesave, qeveria shqiptare do t'i ofrojë një lehtësi të tillë edhe fermerëve. Kryeministri Edi Rama tha se procesi për marrjen e titullit të pronësisë në fshat do të bëhet i gjithi falas.

PALËT BIEN DAKORT PËR LIGJIN PËR DEKRIMINALIZIMIN

Komisioni i Posaçëm ka rënë dakord për miratimin e ligjit për Dekriminalizimin ndërkohë që për testin e drogës do të vendoset në seancën e ardhshme parlamentare. Parimisht edhe më parë opozita dhe mazhoranca kanë votuar pro këtij ligji.

2 VITE PA SOKOL OLLDASHIN, HUMBJA E NJË POLITIKANI

Kjo e premte përkon me dy vjetorin e vdekjes së deputetittë PD Sokol Olldashi.Miqtë kolegët dhe familjarët e kanë kujtuar ndarjen e parakohshme nga jeta të tij.Përmes një statusi në rrjetin social Facebook Lulzim Basha shprehet se vlerat e Sokolit janë të gjalla dhe të forta, “ashtu si dëshira e vullneti i çdo demokrati për të ecur përpara”. 

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA