29 C
Shkoder, AL

RAMA LANÇON :KUTINË E SHËRBIMEVE PUBLIKE”

KRYEMINISTRI FTON TË GJITHË QYTETARËT TË DENONCOJNË ABUZIMET. Çdo qytetar i cili has vonesa ligjore nga shërbimi i institucioneve të shtetit nga sot do të ketë mundësinë t’ia adresojë ankesat vetë kryeministrit apo krerëve të dikastereve përkatëse të qeverisë. Kjo do të realizohet përmes nismës më të re “Kutia e Shërbimeve Publike”, një hapësirë e veçantë online ku çdo personi i jepet mundësia të ankohet kundër shkeljeve që mund të hasë në marrjen e shërbimeve në polici, gjykata apo institucione të tjera.

ENERGJIA, PËRPLASEN RAMA – BASHA

KRYEMINISTRI AFAT PËR KAMATVONESAT, BASHA: ATO TË FALEN. 

RAPORTI I TIA, SHQIPËRIA NË ZONËN E KUQE

 

 

 

KORRUPSIONI ËSHTË PROBLEM PËR TË GJITHA EKONOMITË BOTËRORE. Organizata Transparency International ka publikuar sot Indeksin e perceptimit të Korrupsionit për vitin 2014.Më shumë se dy të tretat e 175 vendeve të vlerësuara radhiten nën shifrën 50 në indeksin prej 0 pikësh që përshkruan vendet me korrupsion të lartë, deri në 100 pikë, që vlen për vendet e pastra.

RAMA: BURG PËR BIZNESET QË NUK SIGUROJNË

KRYEMINISTRI, DEKLARATA TË ASHPRA NDAJ PRONARËVË QË  ABUZOJNË.“Burg për të gjithë biznesmenët apo drejtuesit e kompanive që nuk sigurojnë apo punësojnë persona në të zezë”. Deklarata është dhënë nga kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së organizuar në kuadër të Konventës së Shërbimeve Sociale, ku shefi i qeverisë theksoi se nuk do të ketë më persona që të pasiguruar dhe që do të punojnë në të zezë.

NDRYSHIME NË DREJTIMIN E OSHEE

IKËN ARBEN SEFERI, VJEN ADRIAN ÇELA ADMINISTRATOR I RI I OSHEE.Adrian Çela do të jetë administratori i ri i OSHEE-së, pas vendimit të drejtorit Arben Seferi për t'u dorëhequr nga kjo detyrë. Në një konferencë të përbashkët me ministrin e Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, Seferi u shpreh se kompania OSHEE

RIFORMATIMI I PLOTË I PD-së

SOT ZGJIDHEN KRYETARËT, DHE KRYESIA E RE E KËSAJ FORCE POLITIKE.Para fillimit të votimeve për të zgjedhur 22 krerët e departamenteve  dhe 6 sekretariateve të PD-së, kryetari Lulzim Basha u shpreh se gara është mes më të mirëve dhe se numri i madh i aplikantëve dhe cilësia e tyre ishte një lajm shume i mirë, për nisjen e re.

FMN 53 MILIONË EURO SHQIPËRISË

ILAHI: TË KËNAQUR ME REFORMAT E QEVERISË SHQIPTARE. Fondi Monetar Ndërkombëtar ka lëvruar këstin e radhës të huasë prej 53 milionë euro.

RAMA: NUK FALIM ENERGJINË

KRYEMINISTRI DEKLARON SE AKSIONET E OSHEE DO TË VIJOJNË.Kryeministri Edi Rama thotë se ligji i ri për energjinë elektrike synon mbrojtjen e konsumatorit dhe konkurrencë të ndershme në këtë sektor.

BASHA, ANKOHET TEK FMN

KREU I PD-së: NUK KA NJË REFORMË NË SEKTORIN ENERGJITIK.Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në takim përfaqësuesit e FMN, z.Nadeem Ilahi dhe z.Jens Reinke, me të cilët ndau shqetësimin mbi situatën e sektorit energjetik në vend, ku dënoi aksionet selektive të qeverisë dhe faktin se Kryeministri

RAMA REAGON PËR PROTESTËN E OPOZITËS

RAMA: JEMI ZGJEDHUR PËR TË QEVERISUR DHE VENDOSUR LIGJIN. Kryeministri i vendit Edi Rama ka zgjedhur rrjetin social Facebook për të reaguar ndaj protestës së zhvilluar dy ditë më parë nga opozita ku u vu re një pjesëmarrje masive njerëzish.

Na ndiqni

76,088FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA