Ukraina thotë se rreth 10,000 ushtarë të saj kanë vdekur në luftë që nga fillimi i pushtimit rus në fund të shkurtit. Këshilltari presidencial Oleksiy Arestovych dha detajet gjatë një intervistë në mediat sociale. Ukraina thotë se po humbet rreth 100 ushtarë në luftime çdo ditë, ndërsa me qindra të tjerë janë të plagosur.

Arestovych tha se humbjet e Rusisë ishin disa herë më të mëdha. Qeveria ukrainase thotë se më shumë se 30,000 trupa ruse kanë vdekur, ndërkohë vlerësimi i inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar është më i ulët, më shumë se 15,000. E gjithë lufta e Afganistanit 1979-1989 i kushtoi ushtrisë sovjetike rreth 15,000 jetë.

Autoritetet ruse nuk kanë dhënë asnjë shifër zyrtare për humbjet e tyre të luftës në Ukrainë që nga 25 marsi, kur thanë se 1,351 ushtarë dhe oficerë kishin vdekur.

“BBC Russian” ka konfirmuar vdekjen e 3,502 ushtarëve rusë.

Artikulli paraprakRUSIA E BËN FAKT TË KRYER/ DORËZOHEN PASAPORTAT E PARA RUSE NË ZONAT E PUSHTUARA TË UKRAINËS
Artikulli tjetërCOVID-19: JA SA QYTETARË JANË INFEKTUAR GJATË 24 ORËVE