video

TEATRI “MIGJENI” MË 1 KORRIK KONCERT NË SHIROKË

Pas një ndërprerje të gjatë si shkak i COVID-19 teatri “Migjeni” rikthehet duke nisur sezonin artistik me koncertin “Pranverë me kengë”. Duke marrë parasysh...
video

MUZIKOLOGU RAMADAN SOKOLI “NDERI I KOMBIT” PAS VDEKJES

Presidenti Ilir Meta i akordoi dekoratën “Nderi i Kombit” pas vdekjes etnomuzikologut, kompozitorit dhe pedagogut të shquar shkodran Ramadan Sokoli. Ceremonia për dorëzimin e...

PRESIDENTI META ÇMON MUZIKOLOGUN E SHQUAR RAMADAN SOKOLI ME DEKORATËN “NDERI I KOMBIT”

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta çmon nomuzikologun, kompozitorin dhe pedagogun e shquar Ramadan Sokoli (pas vdekjes) me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”,...
video

SHKODËR, TEATRI “MIGJENI” NIS PROVAT PËR NJË SHFAQJE

Teatri "Migjeni" në Shkodër ka nisur provat për një shfaqje edhe pse pandemia e COVID-19 është ende prezent e aq më tepër teatrot janë...

SHOQATA E MOTORRËVE UDHËTIMIN E PARË NË SHKODËR

Pas tre muajsh të ngujuar, shoqata e motorrëve Steelwings ndër më të njohurat jo vetëm në Shqipëri por edhe në Ballkan zgjodhi që udhëtimin...

META VLERËSON ME TITULLIN “MJESHTËR I MADH”, AKTORIN E SHQUAR, KASTRIOT ÇAUSHI: ARTISTËT PROTAGONISTË...

Presidenti i Republikës vlerësoi sot me Titullin “Mjeshtër i Madh” aktorin e shquar Kastriot Çaushi, i cili ka portretizuar në filmin shqiptar, veç shumë...

RINDËRTOHET KISHA HISTORIKE E SHËN LEZHDRIT, SYNOHET TË KTHEHET NË ATRAKSION TURISTIK

Me kontributin e banorëve të dy fshatrave të Lezhës është rindërtuar kisha historike e Shën Lezhdrit e cila u shkatërrua gjatë kohës së diktaturës....

DEBATI PËR TEATRIN/ AKTORI ROBERT NDRENIKA: NUK KAM FIRMOSUR PËR SHEMBJEN E GODINËS

Teksa vijon debati për shembjen apo jo të Teatrit Kombëtar, vjen një reagim nga aktori i dashur për shqiptarët, Robert Ndernika. Ai ka mohuar...

NERITAN LIÇAJ: DO TA MBROJMË TEATRIN, DHUNËS I PËRGJIGJEMI ME DHUNË! NE JEMI ÇLIRIMTARËT,...

Që prej mesit të korrikut të vitit të kaluar “Aleanca për Teatrin” qëndron me turne prej 24 orësh, për të mos lejuar zbrazjen e...

80 VITE PA AT GJERGJ FISHTËN

Pandemia COVID-19 nuk i ndal studentët e Universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” dhe amatorët e Shoqërisë Kulturore “Illyricum” për përkujtimin e 80-vjetori të vdekjes...

BOTA