“XHUBLETA NË UNESCO”, MINISTRJA MARGARITI JEP LAJMIN E JASHTËZAKONSHËM: VESHJA SHQIPTARE E LASHTË 4...

Ministrja e Kulturës Elva Margariti ka njoftuar se xhubleta është pranuar si pjesë e trashëgimisë kulturore nga UNESCO. Në një postim në Facebook, Margariti u...

KONCERTI PËR FESTAT E NËNTORIT NË SHKODËR!

Në 110-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë bashkia Shkodër organizoi në teatrin “Migjeni” koncertin me orkestrën frymore, pjesëmarrjen e korit “Prenkë Jakova” dhe solistët Klodiana...

“PAVARËSIA”, LIBËR DHE 21 FOTO TË IDROMENOS PËR HERË TË PARË

Muzeu historik “Oso Kuka” e festoi 110-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë me figurën e artistit Kolë Idromeno duke sjellë në një ekspozitë në këtë...

LIBËR PËR PAULIN SELIMIN, SHKRIMTARIN E HUMORIT QË MUNGON

Paulin Selimi i cili u nda nga jeta afro 10 vite më parë, shkrimtari Agim Doçi tregon për humorin e thellë të mikut të...

SHKRIMTARI VISAR ZHITI NË FESTIVALIN LETRAR NË SHKODËR

Në bibliotekën “Marin Barleti” u organizua takimi i radhës i Festivalit Letrar të Shkodrës. I ftuar ishte shkrimtari Visar Zhiti i cili promovoi librin...

ÇELET NË SHKODËR EKSPOZITA E FOTOGRAFIT MICHEL SETBOUN

Në muzeun Kombëtar të fotografisë Marubi në Shkodër është çelur ekspozita personale e Michel Setboun "Fotoreporteri në kohën e duhur, në vendin e duhur...

FESTAT E NËNTORIT, NXËNËSIT KONCERT NË LEZHË

Atmosfera e festave të nëntorit ka nisur të ndjehet edhe në Lezhë.Nxënësit e shkollave të qytetit u bënë bashkë në një koncert artisko-kulturor të...

DIALOGU NDËRFETAR, MODEL VLERASH DHE JETESË NË SHKODËR

Dialogu ndërfetar, model vlerash dhe jetese ishte tema e diskutimit mes të rinjve dhe shkrimtarit dhe intelektualit shkodran Xhahid Bushati. Qëllimi I këtij takimi...

NDAHEN ÇMIMET “KONKURSI I KRIJUESVE TË RINJ”

Është organizuar në Fakultetin Ekonomik ceremonia e ndarjes së çmimeve “Young Rural Makers Cometition Aëard” për fituesit e rinj rural nga projekti “Rural You”....

FILLOJNË 16 DITËT E AKTIVIZMIT KUNDËR DHUNËS

25 nëntori ka shënuar hapjen e 16 ditëve të aktivizmit kundër dhunës me bazë gjinore në teatrin “Migjeni” me shfaqjen “Ushtari”. Fatjon Taipi, drejtues...

BOTA