VARRET HISTORIKE QË DATOJNË 4 000 VJET MË PARË HEDHIN DRITË MBI ANTIKITETIN

Varrezat mijëravjeçare, të vendosura afërsisht 20 kilometra në jug të qytetit egjiptian Minya, vazhdojnë të hedhin dritë mbi historinë misterioze të egjiptianëve të lashtë. Varret...

RRITJA E KËRCËNIMIT NGA SULMET UKRAINASE, RUSIA NDRYSHON TAKTIKËN, LËVIZ NËNDETËSET

Inteligjenca britanike e Mbrojtjes ka thënë në vlerësimin e saj më 20 shtator se beson që flota ruse në Detin e Zi ka lëvizur...

LUFTA NË UKRAINË/ KIEVI: KEMI TË GJITHA TË DHËNAT PËR MERCENARET E GRUPIT RUS...

Ndërkohë që Rusia mund të mohojë abuzimet dhe ekzekutimet e grupit të civilëve, trupat e të cilëve u zbuluan në varrin masiv në qytetin...

FUNERALI I MBRETËRESHËS, NJË TJETËR OFICER POLICIE HUMB NDJENJAT, TRANSPORTOHET ME BARELË NË SPITAL

Gazeta raporton se oficeri u rrëzua pikërisht kur rojet kishin filluar të ndryshonin pozicionet. Para se të merrej me ambulancë, ai u ndihmua nga...

PUSHTIMI I MUNDSHËM I TAJVANIT NGA KINA, PRESIDENTI BIDEN I DEL NË MBROJTJE ISHULLIT:...

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se forcat amerikane do të mbrojnë Tajvanin në rast të një pushtimi kinez në mes të paqartësisë rreth...

RRUGËT E LONDRËS ‘TË HESHTURA’, TURMAT ME NJERËZ NDJEKIN KORTEZHIN E MBRETËRESHËS ELIZABETH II

Disa nga rrugët më të frekuentuara të Londrës kanë rënë në heshtje, ndërsa shumë njerëz janë mbledhur për të ndjekur procesionin dhe për të...

BIDEN NDERON NË LONDËR MBRETËRESHËN ELIZABETH LL, ANALIZA E CNN: ÇFARË FSHIHET PAS MARRËDHËNIEVE...

Ndërsa Britania i jep sot lamtumirën e fundit Mbretëreshës Elizabeth ll, “marrëdhëniet speciale” të Amerikës me Britaninë mbyllin një cikël tjetër të saj. Presidenti i...

THE TELEGRAPH: 9000 SHQIPTARË KANË MBËRRITUR NË BRINTANI DERI NË SHTATOR NGA KANALI ANGLEZ

Largimi i të rinjve nga Shqipëria drejt vendeve europiane, sidomos drejt Britanisë është kthyer në një nga çështjet më të diskutuara jo vetëm në...

SHBA, STUHIA FIONA KTHEHET NË URAGAN, GADISHMËRI E LARTË NË PORTO RICO

Stuhia Fiona forcohet dhe kthehet në uragan teksa i afrohet brigjeve të Porto Rikos, ku priten shira të rrëmbyeshëm dhe rrëshqitje të mundshme dheu. Në...

OPERACIONI MË I MADH POLICOR/ I JEPET SOT LAMTUMIRA MBRETËRESHËS ELIZABETH LL, MBI 10...

Mbahet sot ceremonia e varrimit të Mbretëreshës së Elizabeth ll. Për britanikët do të jetë lamtumira e një simboli, por edhe fundi i një epoke . Për familjen...

BOTA