IZRAELI BESON SE 159 PENGJE MBAHEN AKTUALISHT NË GAZA

Izraeli beson se rreth 159 pengje po mbahen aktualisht në Gaza, sipas zëdhënësit të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari. Kjo deklaratë vjen...

RUSIA LËSHON URDHËRARREST PËR FITUESEN E EUROVIZIONIT NGA UKRAINA

Rusia ka lëshuar një urdhërarrest për fituesen e Festivalit Evropian të Këngës “Eurovision”, Jamala, e cila ka rrënjë nga Krimea. Prokuroria e Moskës njoftoi...

AKSIDENT NË KROACI/ MAKINA PËRPLASET ME KAMIONIN, 6 TË PLAGOSUR, MES TYRE EDHE SHQIPTARË

Katër shqiptarë kanë mbetur të plagosur pas një aksidenti automobilistik në Kroaci. Një shqiptar, 22 vjeç, me qëndrim të përkohshëm në Republikën e Kroacisë,...

MARRËVESHJA E ARMËPUSHIMIT, KATARI: 30 PALESTINEZË TË BURGOSUR JANË LIRUAR NGA IZRAELI

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Katarit thotë se 30 palestinezë të burgosur janë liruar nga Izraeli sipas marrëveshjes së armëpushimit. Mes tyre janë...

ITALI/ TRENI PËRPLASET ME KAMIONIN, DY TË VDEKUR DHE DISA TË PLAGOSUR

Dy persona kanë ndërruar jetë nga përplasja e një treni që lidh Sibarin me Catanzaron. Aksidenti i frikshëm ka ndodhur në komunën Corigliano-Rossano. Pas përplasjes,...

PUTINI NËNSHKRUAN BUXHETIN MË TË MADH TË RUSISË, RRIT SHPENZIMET PËR USHTRINË

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e nënshkroi të hënën një buxhet kombëtar për tri vjetët e ardhshme, sipas të cilit shpenzimet do të rriten...

AKSIDENT I RËNDË NË ITALI, DY MAKINA PËRPLASEN KOKË MË KOKË: 4 TË VDEKUR,...

Një aksident i rëndë u shënua në Itali në provincën e Tarantos në Itali. Katër të vrarë dhe 2 të plagosur është bilanci i...

HAPET RRUGA PËR ZGJEDHJEN E VENDIT KRYESUES TË OSBE-SË PËR 2024

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut dhe kryesuesi aktual i Organizatës për Sigurimin dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE), Bujar Osmani bëri të ditur...

PUBLIKOHEN PAMJET E QYTETIT TË SHKATËRRUAR, ZBULONI SE ÇFARË KA MBETUR NGA GAZA

Rrënoja, ndërtesa të shkatërruara dhe makina të shkatërruara kudo. Kështu duket qendra e Gazës pas javësh bombardimesh. Disa gazetarë të medias turke Anadolu publikuan një...

STUHIA LË PA ENERGJI ELEKTRIKE MBI 2000 QYTETE DHE FSHATRA NË UKRAINË

Një stuhi ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në mbi 2.000 qytete dhe fshatra në Ukrainën e shkatërruar nga lufta, tha Qeveria më 27...

BOTA