COVID-19, KONFIRMOHET RASTI I PARË I NËNVARIANTIT XBB.1.5 TË KORONAVIRUSIT NË MAL TË ZI

Është konfirmuar të enjten në Mal të Zi rasti i parë i infektimit me variantin XBB.1.5 të koronavirusit, ka njoftuar Instituti i Shëndetit Publik...

FOTOLAJM/ KRERËT E BALLKANIT PERËNDIMOR TË GJITHË BASHKË NË DAVOS, VEÇOHET VUÇIÇ

Është duke qarkulluar me shpejtësi një foto në rrjete sociale direkt nga Forumi Botëror i Ekonomisë në Davos të Zvicrës, ku shfaqet Presidenti serb...

KOSOVA NDALON QARKULLIMIN E MAKINAVE ME TARGA ‘KM’ TË REGJISTRUARA PAS DHJETORIT

Kosova nuk do të lejojë hyrjen dhe qarkullimin e veturave që kanë targat ilegale KM, e që janë riregjistruar nga dhjetori i vitit të...

DIALOGU/ LAJÇAK TAKIM ME KURTIN, JA PËR ÇFARË U DISKUTUA

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, janë takuar këtë...

AMBASADORI AMERIKAN NË 24-VJETORIN E MASAKRËS SË REÇAKUT: ASKUSH NUK DUHET TA HARROJË APO...

Ambasadori amerikan, Jeff Hovenier në 24-vjetorin e masakrës së Reçakut, ka thënë se askush nuk duhet ta harrojë apo mohojë këtë masakër. Ambasada amerikane...

24 VJET NGA MASAKRA E REÇAKUT, NDIZEN QIRINJ PËR VIKTIMAT E GJENOCIDIT NË KOSOVË

Aktet gjenocidare të 15 janarit 1999 në fshatin Reçak dhe sidomos gjymtimi i viktimave të civilëve shqiptarë nxori në shesh barbarinë e shtetit serb...

KOSOVË, SFIDAT E ZHVILLIMIT EKONOMIK NË VITIN 2023

Njohës të fushës së ekonomisë në Kosovë thonë se një marrëveshje përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë do të shmangte krizat e ngjashme...

“PROVAT I ÇUAM NË PROKURORI”, ALBIN KURTI: BRIGADA E VERIUT, GRUPI WAGNER DHE UJQËRIT...

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në një prononcim për një gazetë holandeze ka zbuluar disa informata në lidhje me barrikadat që u ngritën së...

DIALOGU/ ZYRTARI I DASH: NË FUND SERBIA DUHET TË PRANOJË SOVRANITETIN E KOSOVËS

Në fund, serbët do të duhet të pranojnë një nivel të caktuar të sovranitetit dhe Kosova duhet t’u japë autonomi më të madhe serbëve...

RRËZOHET APLIKIMI I KOSOVËS PËR ANËTARËSIM NË KIE

Rrëzohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE. Italia, Franca, Gjermania dhe Britania janë shprehur kundër. Votimi është bërë nga ambasadorët e vendeve të...

BOTA