KOSOVË, FINALIZOHET MARRËVESHJA QEVERITARE

ISA MUSTAFA I LDK-së PËRFUNDMISHT KRYEMINISTËR I KOSOVËS.Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë arritur marrëveshjen për ndarjen e ministrive.

SULMOHET MUZEU I MANASTIRIT, THYHEN XHAMAT, U TENTUA TË DIGJEJ

Në 130 vjetorin e shkollës së parë shqipe është sulmuar Muzeu i Manastirit në Maqedoni.

ULQIN, PUSHUESIT TË KËNAQUR ME KUSHTET

Duhet cekur se nga viti në vit, Ulqini është një nga destinacionet më të preferuar për turistë vendas dhe të huaj. Shumica e turistëve pas një sezoni të vaket për shkak të muajit të Ramazanit, pushuesit vërshojnë drejt plazheve të Ulqinit. turistët nga Zvicra, Franca, Austria, Gjermania, Belgjika, Hollandia,Kosova, Maqedonija etj, janë nisur në drejetim të detit Adriatik.

VIDEODËSHMI/ SHIKONI SI NISI STUHIA VDEKJEPRURËSE NË ZONËN TURISTIKE

Mediat greke vijojnë të publikojnë video dëshmi nga stuhia vdekjeprurëse që goditi Halkidikun, gadishullin në Greqinë veriore. Pamjet e lëshuara më së fundi janë filmuar...

POLITIKANI MALAZEZ KËRKON NGRITJEN E MURIT ME SHQIPËRINË DHE KOSOVËN

Kryetari i një partie populiste opozitare në Malin e Zi ka propozuar ngritjen e një muri me Shqipërinë dhe Kosovën si zgjidhje për ndalimin...

GREQIA SHTYN SËRISH HAPJEN E KUFIRIT TOKËSOR ME SHQIPËRINË, POLICIA KUFITARE E KAPSHTICËS: MASAT...

Greqia ka shtyrë sërish hapjen e kufijve tokësore me Shqipërinë. Ky fakt është bërë i ditur nga Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Korçë. Në...

VIDEO/ FSHATI QË FRYMON SHQIP, RUAN ME FANATIZËM SHKOLLËN E PARË NË KOSOVË

Fshati i Stubllës prej shekujsh vazhdon të frymojë shqip. Ky fshat i Malësisë së Karadakut mbetet një ndër më të veçantit në Kosovë pasi...

PUTIN: MBËSHTESIM ÇDO ZGJIDHJE PËR KOSOVËN

Rusia do të mbështesë çdo zgjidhje për çështjen e Kosovës, me të cilën do të pajtoheshin Beogradi dhe Prishtina. Këtë e tha Presidenti rus Vladimir Putin, pas takimit me homologun e tij serb Aleksander Vuçiç, në Moskë.

Ai ritheksoi qëndrimin e Rusisë për të mbështetur tërësinë tokësore dhe sovranitetin e Serbisë, ndërsa theksoi se situata në Kosovë duhet të zgjidhet me dialog në bazë të Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. “Do të mbështesim çdo zgjidhje të pranuar në mënyrë të ndërsjellë që arrijnë Beogradi dhe Prishtina”, tha Presidenti rus.

DEPUTETJA KOSOVARE QË “SHKATËRRON” ME VOTA EDHE KRYETARËT E PARTIVE

Në Kosovë, sistemi elektoral është i ndryshëm nga ai i Shqipërisë dhe deputetët zgjidhen me lista të hapura.

TËRMET NE MAQEDONI,LEKUNDJET NDIHEN DHE NE SHQIPERI

Tërmet i fuqishëm ne Maqedoni,lekundjet ndihen dhe ne Shqiperi

BOTA