26 C
Shkoder, AL

KTHIMI I NJË LEGJENDE SI FORD MUSTANG BULLIT

Në vitin 1968, Steve McQueen e shndërroi në legjendë makinën Ford Mustang Bullit në filmin e famshëm “Bullit” dhe 50 vite më vonë ky automjet është rikthyer.

NDRYSHIMET DRASTIKE NË FACEBOOK, ZUCKERBERG HUMB MILIARDA DOLLARË

Vendimi i Mark Zuckerberg për të ndryshuar mënyrën se si funksionon Facebook i ka kushtuar plot 3.3 miliardë dollarë, duke pësuar një rënie prej 4.4 % në pasurinë e tij. Pasi Facebook publikoi lajmin se do ti kushtohej më shumë rëndësi postimeve personale të individëve dhe jo postimeve të mediave apo bizneseve, vlera e aksioneve të saj ra me gati katër përqind përpara se tregjet e SHBA të hapen të premten.

GRATË NË ARABINË SAUDITE, PËR HERË TË PARË NË STADIUM

Arabia Saudite ultra-konservatore mund të ketë nisur një revolucion në barazinë gjinore, pasi lejoi gratë e saj të hyjnë për herë të parë në në një stadium futbolli për të parë një ndeshje. Masat e reja filluan të premten pasi Riyadh njoftoi lejimin e grave për ti dhënë makinës si edhe rihapjen e kiemave. Rreth 300 tifozet femra, të veshura me veshjen tradicionale dhe me burkë panë për herë të parë nje ndeshje futbolli të premten në stadiumin e Jeddahi.

OLEN ÇEZARI NË KRAHËT E JEZUSIT ME VIOLINË

Mahnit Olen Çezari. Artisti shqiptar teksa qëndron në krahët e Statujës së Krishtit në Brazil, luan tingujt e magjishëm të “Ave Maria” me violinën e tij. Videoja është bërë publike nga vetë artisti, ndërsa veç tingujve brilantë, magjepsëse është edhe pamja që ofron Rio de Zhaniero. Tinguj që flasin për dashurinë hyjnore të nënës për fëmijën, ndjenjë akohore dhe e pakufijshme.

PYLL TROPIKAL “ME POROSI”

Ky është pylli tropikal i mbyllur më i madh në botë dhe ka tërhequr mbi 19 milion turistë qëkur është hapur.

DIETA PAS FESTAVE, KËSHILLAT NGA DIETOLOGËT

Festat kaluan e pikërisht tani është koha të mendojmë si të heqim kilet e tepërta. Megjithëse një shprehje e njohur thotë që mëngjesin haje si perandor, drekën si mbret dhe darkën si lypsar, gjatë ditëve të festave pakkush e mbajti parasysh këtë gjë. Kemi ngrënë si mbretër e perandorë, po tani? “Duhet të jemi shumë të kujdesshëm që sot dhe t’i nënshtrohemi regjimit të përditshëm me vakte të vogla dhe të shpeshta, të shmangim produktet shtazore në formën e mishit, sallameve dhe proshutave.

CHANEL NUK DORËZOHET, I “REZISTON” SHITJEVE ONLINE

Channel është mes të paktave marka të njohura që po i reziston tundimit të shitjeve online.

AKTIVITETI FIZIK SHUMË INTENSIV NXIT PRODHIMIN E NJË MOLEKULE KUNDËR KANCERIT

Aktiviteti fizik shumë intensiv nxit prodhimin nga ana e organizmit të një molekule “antikanceroze” të quajtur SPARC, që mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të kolonit (zorrës së trashë), u bë e ditur nga një studim japonez i realizuar pranë Universitetit Ritsumeikan që u botua në revistën Medicine & Science në rubrikën Sports & Exercise.

KUSH U KRIJUA E PARA, PULA APO VEZA? SHKENCËTARËT ZBARDHIN MISTERIN

Një ndër enigmat më turturuese ka marrë një përgjigje të saktë e përfundimtare. Kush ka ekzestuar e para veza apo pula? Një grup shkencëtarësh anglezë kanë dalë në përfundimin se pula është krijuar para vezës.

MODERATORI GRIS FUSTANIN E KOLEGES NË TRANSMETIM DIREKT

Një moderator në Spanjë ka shkaktuar shumë debate në rrjete sociale pasi ka prerë fustanin e koleges së tij në transmetim direkt.

Na ndiqni

55,408FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA