21 C
Shkoder, AL

HELMIMI GJATË VERËS, RREZIKU MË I MADH VJEN NGA SALMONELA

Gjatë verës, përveçse duhet të ruhemi nga rrezet ultravjollce dhe nga dehidrimi, nuk duhet të harrojmë se gjatë kësaj stine shtohet edhe numri i...

KATËR GJËRA QË DUHET TË BËNI ÇDO MËNGJES PËR TË QENË MË SHUMË PRODUKTIVË

Mënyra se si e nisni ditën tuaj mund ta ndryshojë gjithë vazhdimin e saj. “Nëse e filloni ditën me kaos, kështu do të vijojë...

TENDENCAT E KËSAJ VERE

Kur zgjohemi në mëngjes shpesh herë themi ‘nuk kam çfarë të vesh’, e sidomos në këto ditë të nxehta vere, ku duhet të përballojmë...

STUDIMI PËR JETËGJATËSINË: PAS MOSHËS 105 VJEÇ ULET RREZIKU NGA VDEKJA

Jetëgjatësia e njerëzve mund të rritet me kohën. Një studim i fundit pretendon se, pas moshës 105-vjeçare, rreziku i vdekjes te njerëzit ngadalësohet, e...

GJITHÇKA QË DUHET TË DINI PËR KAFEN NËSE E KONSUMONI ATË ÇDO DITË

Çdo ditë në botë konsumohen 2.25 miliardë filxhanë kafeje. Mirëpo a dini vërtet gjithçka rreth kësaj pijeje që e konsumoni në përditshmëri?! Kur është koha...

RREZIQET QË U SHKAKTON FËMIJËVE PËRDORIMI I TEPËRT I INTERNETIT

Përdorimi i internetit dhe teknologjisë sot është një nga trendet e përhapura në gjithë botën. Por, sikurse edhe në shumë vende tjera, edhe në...

VARËSIA NDAJ VIDEO-LOJRAVE ËSHTË PROBLEM I SHËNDETIT MENDOR

Për personat që kanë krijuar varësi, video-lojrat që shpejti do të jetë një 'game over'. Në një studim të fundit të klasifikimit të sëmundjeve...

GRATË QË ZGJOHEN HERËT NË MËNGJES RREZIKOHEN MË PAK NGA DEPRESIONI!

Gratë që zgjohen herët pasi të rriten, kanë më pak gjasa të zhvillojnë depresionin se sa ato që e duan të qëndrojnë në shtrat...

STUDIMI AMERIKAN/ TRE FILXHAN KAFEJE NË DITË PASTROJNË ARTERIET TUAJA

Sipas një studimi të ri pirja e më shumë se tre filxhan kafeje në ditë mund të ndihmojnë në pastrimin e arterieve. Shkencëtarët nga Universiteti...

NJË GOTË UJË ESËLL NË MËNGJES, PËRFITIMET E JASHTËZAKONSHME NË ORGANIZËM

A mund të qëndrosh pa pirë ujë, çaj apo çdo lëng tjetër për të paktën tetë orë? Vetëm idea e kësaj sfide tingëllon shqetësuese...

Na ndiqni

58,203FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA