24 C
Shkoder, AL

ANKETA E BSH: 19 % E FAMILJEVE BORXHLIE USHQEHEN ME LISTA, NUK PAGUAJNË DOT...

Struktura e borxhit të familjeve shqiptare është shumë e ndryshme, që nga kredia bankare deri tek tregjet informale, overdrafti dhe të ashtuquajturat lista në...

FINANCAT PUBLIKE/ AKTI NORMATIV I BUXHETIT, JA SI RISHPËRNDAHEN FONDET MES MINISTRIVE

Këto ditë ka mbërritur në Kuvendin e Shqipërisë Akti Normativ më fuqinë e ligjit, i cili bën ndryshime në Buxhetin e Shtetit për vitin...

BANKA E SHQIPËRISË: PAPUNËSIA ËSHTË RRITUR DHE TË ARDHURAT KANË RËNË

Mbi 2000 familje të vrojtuara nga Banka e Shqipërisë raportuan rënie të punësimit, të ardhurave dhe shpenzimeve në gjashtë muajt e parë të vitit. Rezultatet...

BSH: ÇMIMET E BANESAVE U RRITEN ME 1.8% NË 6-MUJOR. OPERATORËT E TREGUT: BIE...

Banka e Shqipërisë raportoi se çmimet e banesave janë rritur me 1.8 për qind në gjashtëmujorin e parë të vitit në raport me të...

SHTYHET FISKALIZIMI, JA AFATI I RI KUR BIZNESET DO TË FILLOJNË TË PËRDORIN SISTEMIN...

Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari, siç...

BANKA E SHQIPËRISË/ RITMET E PBB NË RËNIE, POR RRITET TREGUESI I NDJESISË EKONOMIKE

Treguesi i ndjesisë ekonomike (TNE) u rrit me 3.2 pikë gjatë tremujorit të tretë të vitit 2019, vlerëson Banka e Shqipërisë. TNE-ja shënoi vlerën 109.0,...

BANKA QENDRORE EUROPIANE: KORRUPSIONI DHE MUNGESA E DREJTËSISË PENGOJNË KREDITIMIN NË SHQIPËRI

Bankat në Shqipëri kanë efektivitet shumë të ulët në ekonomi, për shkak se, japin kredi një përqindje shumë më të ulët se depozitat që...

TATIMET/ DERI MË 26 TETOR, SUBJEKTET DUHET TË HAPIN LLOGARI BANKARE

Në sqarim të ndryshimeve të fundit ligjore, mbi detyrimin e tatimpaguesve për të hapur llogari bankare, Tatimet kanë sjellë dje në vëmendje të subjekteve...

VALUTAT/ EURO RIFITON TERREN NDAJ LEKUT, TANI NË NIVELIN 122.66

Monedha e përbashkët ka hyrë në një trajektore rritëse në tregun e brendshëm prej më shumë se dy javësh. Sipas kursit zyrtar të Bankës...

TATIMET SQAROJNË PËRJASHTIMIN NGA TVSH PËR FURNIZIMIN E SHËRBIMEVE ARSIMORE

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka bërë së fundmi një sqarim për përjashtimin nga Tatimi mbi Vlerën e Shtuar të furnizimit të shërbimeve arsimore....

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA