RRËFEHET TADIÇ, DAÇIÇ KËRKONTE LUFTË NË KOSOVË

LIDERI I PARTISË DEMOKRATIKE TË SERBISË DEKLARON SE KA PASUR PROBLEME ME ISH PARTNERIN POLITIK. Lideri i Partisë Demokratike të Serbisë dhe ish-presidenti serb, Boris Tadiç, në një ligjëratë para disa studentëve në Beograd, ka thënë se ka pasur probleme me ish-partnerin e tij politik, Ivica Daçiç. Sipas tij mes shumë problemeve sipas tij Daçiç ka dashur të hyjë në luftë për Kosovën.

MERKEL FTON ISA MUSTAFËN NË BERLIN

KANCELARJA GJERMANE SYNON INTENSIFIKIMIN E MARRËDHËNIEVE ME KOSOVËN. Kancelarja gjermane Angela Merkel ka ftuar për një vizitë zyrtare në Gjermani kryeministrin e Kosovës Isa Mustafa. Lajmi bëhet i ditur nga Këshilltari politik i kryeministrit Valon Murtezaj i cili në një deklaratë për mediat kosovare tha se ftesa ka ardhur që në fillim të mandatit të tij dhe se vizita pritet të bëhet në muajin qershor.

MUSTAFA: GJYKATA SPECIALE NUK DËMTON IMAZHIN E UÇK-së

SIPAS KRYEMINISTRIT TË KOSOVËS KY ORGAN DO TË ZBARDHË KRIMET E LUFTËS. Gjykata Speciale nuk do të merret me UÇK-në, e as nuk do ta dëmtojë imazhin e saj për luftën e pastër. Kjo gjykatë do të merret me individët që dyshohen të kenë bërë krime.

DAÇIÇ FLET PËR MARRËDHËNIET ME KOSOVËN

SERBIA NUK ËSHTË KUNDËR PJESËMARRJES SË KOSOVËS NË TAKIMET E OSBE-SË. Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç tha të premten se Serbia u përball me një luftë të vështirë duke u përpjekur për të penguar Kosovën që të bëhet anëtare e Këshilli të Europës dhe UNESKO-s. “Sa i përket anëtarësimit të Kosovës në OSBE, kjo është pamundur për shkak se kjo çështje është vendosur me konsensus”, tha ai në një takimi të komisionit të komisionit të parlamentit serb për punët e jashtme.

VOTUESIT DO TË NJOFTOHEN NËPËRMJET TELEFONIT NË MALIN E ZI

JO MË NJOFTIM ME SHKRIM POR ME NJË SMS PËR ÇDO BANOR ËSHTË MË LIRË. Malazezët do të marrin mesazhe me tekst në të ardhmen, për t’i informuar për zgjedhjet e parashikuara dhe vendin ku mund të votojnë, sipas ndryshimeve në Ligjin e Zgjedhjen e Këshilltarëve dhe Deputetëve. Qeveria i propozoi ndryshimet në shkurt dhe Komiteti parlamentar mbi sistemin politik, drejtësinë dhe administrimin do të diskutojë rregullimet e reja brenda kësaj jave.

VUÇIÇ: NUK JEMI ENDE GATI PËR KOSOVËN

KRYEMINISTRI SERB DEKLARON SE SHTETIT I TIJ NUK DO TË NJOHË PAVARËSINË. Në një bisedë për gazetën zvicerane Neue Zuricher Zeitung, kryeministri i Serbisë...

ENERGJIA, SHQIPËRIA DHE KOSOVA JANË BASHKË

MINISTRI SHQIPTAR VIZITË NË KOSOVË, GRUP PUNE I PËRBASHKËT MES DY VENDEVE. Shqipëria dhe Kosova do të kenë grupe të përbashkëta pune pas themelimit të tregut të përbashkët energjetik.

KOMISIONI EUROPIAN MBËSHTET KOSOVËN DREJT INTEGRIMIT

AVRAMOPOULOS TAKOHET ME ZYRTARË TË LARTË, MBËSHTET REFORMAT E QEVERISË. Kosova është e sigurtë në perspektivën e saj evropiane dhe pret që të përmbushen të gjitha kriteret e përcaktuara që do të mundësojnë liberalizimin e vizave.

RESHJET E SHIUT, PËRMBYTEN DISA ZONA NË ULQIN

RESHJET INTENSIVE KANË SJELLË PROBLEME, SHTABI I EMERGJENCAVE NË GADISHMËRI. Ulqini dje dhe sot është përfshirë nga moti i keq dhe reshjet intensive të shiut.Reshjet kanë shkaktuar përmbytje në disa pjesë të krye të qytetit, përfshirë edhe pjesën qendrore, sikurse Rana, Gjeranat, Kodrat, Bratica, Shtoji etj.

SIMBOLET KOMBËTARE NË MALIN E ZI, FLET NIMANBEGU

DEPUTETI I FORCËS SË RE DEMOKRATIKE, DEKLARON SE SHQIPTARËT JANË TË UNIFIKUAR. Deputeti I Forcës së Re Demokratike, Genci Nimanbegu

BOTA