13 C
Shkoder, AL

MAGNA CARTA/ AKTI QË VENDOSI THEMELIN PËR LIRITË E NJERIUT

Magna Carta, vlerësohet shpesh si një moment i rëndësishëm në historinë njerëzore. Thuhet se miratimi i saj garantoi të drejtat individuale, të drejtën për...

RUSI, VDES FIZIKANTI I ÇMIMIT NOBEL ZHORES ALFEROV

Është ndarë nga jeta në moshën 88 vjeçare fizikanti rus i çmimit Nobel Zores Ivanovich Alferov. Lajmin e ka dhënë bashkëshortja e tij Tamara...

NJË KËNGË E MOÇME SHQIPTARE DHE SHËN VALENTINI

Romancierët kanë kërkuar gjithmonë një bashkim të denjë të të dashuruarve. S’janë të pakta ato histori kur njeriu lë gjithçka për dashurinë e tij...

PËR HERË TË PARË NJË ASTEROID I AFROHET KAQ SHUMË DIELLIT

Vrojtohet për herë të parë një asteroid që orbiton shumë pranë Diellit. Ka një orbitë ndryshe nga të tjerët dhe është trupi qiellor që...

KUSH JANË 290 EMOJIT E REJA QË DO TË VIJNË KËTË VIT

Unicode publikoi ditën e sotme listën e re të emoji për 2019 e cila sjell 290 simbole të reja. Unicode do të lançojë përditësimin në...

FLAMURI I SHQIPTARËVE NDËR 5 MË TË VJETRIT NË BOTË

Sa herë që vjen puna për të diskutuar flamurin kombëtar, gati çdo vend i botës mburret me të tijin, për shumë arsye. Por ajo që...

SHTETI QË KA MË SHUMË BIÇIKLETA SE NJERËZ

Me 17 milionë banorë dhe 23 milionë biçikleta, Holanda tashmë zyrtarisht ka më shumë nga këta të fundit se sa njerëz. Nisur nga kjo, ajo...

SULMI I PARË KIBERNETIK NDODHI NË VITIN 1834

Në Maj të vitit 2017, një virus kompjuteri, i quajtur “Wannacry”, goditi me mijëra kompjuterë në të gjithë botën, duke detyruar disa spitale në...

NË 20 JANAR SUPER HËNA E PËRGJAKUR

Super hëna e kuqe do të shfaqet në qiell në mbrëmjen mes 20 dhe 21 janarit dhe ky do të jetë një fenomen i...

LEXIMI DUHET TË JETË PRIORITET, E THOTË EDHE SHKENCA

Më shumë se 25% e amerikanëve të rritur e kanë pranuar se nuk e kanë lexuar as edhe një pjesë të vetme të një...

Na ndiqni

73,492FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA