SHTËPIA E FOSHNJES, “STOP INSTITUCIONIT”

KALAMISHI: KËTË DITË FËMIJËT DUHET TA FESTOJNË ME FAMILJET BIOLOGJIKE. Ne kete 20 maj kane festuar edhe femijet e shtepise se femijes 0-6 vjeç, drejtuesit e ketij institucioni dhe personeli bashke me femijet cdo vit e festojne 20 majin nen moton e deinstitucionalizimit, duke i nxjerre femijet per argetim jashte ambjenteve te institucionit dhe duke kyçur deren e kesaj shtepije femijet dalin jashte me shpresen se nuk do te kete kthim.

FESTË-PROTESTË NGA “GRUAJA TEK GRUAJA” PËR 8 MARS

“Klithma të mbytura” është aktiviteti festë-protestë i organizatës “Gruaja tek Gruaja” për 8 mars që u zhvillua në sheshin përpara bustit të Luigj Gurakuqit.

“POLITIKAT E BE-SË PËR MIGRACIONIN”

Takimi i pare ne kuader te ciklit Shkolla verore, ne zyrat e bashkimit europian ne Shkoder tema e diskutimi "Politikat e BE-së për migracionin".Te pranishem ishin perfaqesues te shkollave ne metropolin verior dhe studente shkodrane te cilet u njohen nga afer me ne detaje me nje ceshtjet prekese te europes aktualisht sic eshte emigracioni ne mase.

MINISTRIA E ARSIMIT:NESER RINIS MESIMI NE TE GJITHA SHKOLLAT E VENDIT

MAS: Nesër rinis mësimi në të gjitha shkollat e vendit

FESTË PËR FEMIJËT E NGUJUAR

Ne masa te rrepta sigurie, femijet e ngujuar nga plaga e gjakmarrjes kane qene pjese e nje atmosfere festive te organizuar enkas per to.I pranishem ishte ministri i jashtem Ditmir Bushati si dhe drejtori i pergjithshem i OSHEE Ardian Cela.

Mesuesja Liljana Luani e cila e ka shnderruar ne mision jete perkujdesjen ndaj ketyre femijeve tha se vetem vetingu do çrrenjose fenomenin e gjakmarrjes .OSHEE prej 3 vitesh ka punesuar gra te cilat vijne nga familje me problematiken ee gjakmarrjes si dhe ka mundesuar studimin e plote te ketij fenomeni per gjithe Shqiperine.

FËMIJËT NË GRACKËN E TEKNOLOGJISË

Disa studime të reja tregojnë se fëmijët shpenzojnë kohë të gjatë me lojra elektronike, kjo mund t’u sjellë atyre probleme shëndetësore. Sipas psikologës Antonjeta Pero...

KURBIN, FSHATI GJORM PA RRUGË

Kjo është gjendja e rrugës që lidh fshatin Gjorm të Kurbinit, me autostraden Milot-Mamurras.Segmenti me gjatësi 2.7 km ka degraduar plotësisht, duke vështiresuar kalimin...

INAGUROHEN DY ÇEZMAT NË KOPLIK

Me qellim permiresimin e higjenes ne shkollat e Malesise se madhe, eshte bere inagurimi i dy Çezmeve te ujit te pijshem pas celjes se dy puseve ne mjediset e dy shkollave, asaj 9 vjecare “Abdyl Bajraktari” dhe shkolles se mesme “Sherif Hoxha”.

VITI I RI VJEN ME DIELL/ SURPRIZAT E MOTIT, JAVËN E DYTË DHE TË...

E ndërsa stuhia dimërore në Amerikën e Veriut vijon të marrë jetë njerëzish, Shqipëria ndodhet nën ndikimin e disa masave të ngrohta ajrore. Kjo...

BASHKIA PRET FITUESET E “GJENIUT”

3 VAJZAT SHKODRANE NDERUAN SHKODRËN NË FUSHËN E MUZIKËS. Artemisa Mithi, Armela Mehmetaj dhe Klodjana Vata u priten kete te hene nga Kryebashkiaku Luka per ti falenderuar per nderimin qe i bene Shkodres me talentin e tyre ne spektaklin “Gjeniu i vogel”.

BOTA