26 C
Shkoder, AL

SE SHPEJTI APPLE WATCH NE EUROPE

Apple ka njoftuar se është duke e lansuar orën e saj të mençur Apple Watch edhe në shtatë vende të reja rreth botës më 26 qershor. Kompania amerikane ka njoftuar se ora e tyre më 26 qershor do të debutojë edhe në Itali, Spanjë, Meksikë, Kore të Jugut, Singapor, Zvicërr dhe Tajvan.

TELEVIZORI QE NGJITET NE MURE, RISIA E RRADHES NE TEKNOLOGJI

Televizorët që vendosen në mur nuk janë një gjë e panjohur, por vendosja e tyre nëpër ambiente të ndryshme të shtëpisë kërkon mund, gozhda e vrima në mur dhe asnjëherë nuk ka siguri që nuk do të bjerë. Por gjigandi i teknologjisë LG, e ka një zgjidhje. Një televizor fleksibël, të lehtë dhe të hollë, që vendoset në çdo ambient të shtëpisë me magnet.

Gjenerata e re e iPhone sjell kamerën me 12 mega-piksel?

Sipas G4Games është thënë se gjenerata e re e telefonit të Apple, iPhone do të vijë me kamerën e përmirësuar me 12MP me më pak piksel, dhe ky konstatim përputhet me atë të analistit të KGI Securities Ming-Chi Kuo, i cili e tha të njëjtën gjë më herët gjatë javës. Apple ka ofruar kamerën e pasme me 8MP që nga koha kur iPhone 4S u lansua në fund të 2011, kështu që nëse tani e rrit sasinë e megapikselëve në telefonin e saj të ri do të jetë hera e saj e parë në gati katër vjet. Para iPhone 4S, versioni paraprak i tij – iPhone 4 kishte kamerën e pasme me 5MP, ndërsa iPhone 3GS kishte kamerën me 3MP.

Ja si duket iPhone 7

iPhone 7 duket se do të jetë ndër pajisjet e para që do të mbajë logon e Apple mbrapa, e cila shkëlqen një veçori...

Twitter lejon dërgimin e mesazheve direkte tek secili përdorues

Më parë, Twitter lejonte dërgimin e mesazheve të drejtpërdrejta vetëm nga njerëzit që e përcillinin njëri-tjetrin në rrjetin social. Tani kjo gjë ka ndryshuar dhe Twitter ka njoftuar se do lejojë dërgimin e mesazheve direkte tek secili përdoruesit i rrjetit social, edhe nëse pranuesi i porosisë nuk është ndjekësi juaj. Këtë ndryshim përdoruesit mund ta lejojnë nëse e aktivizojnë këtë opsion në cilësimet e profilit të tyre. Megjithatë, ky opsion është i mundur vetëm nëse ju e zgjedhni atë.

Youtube tani edhe në shqip!

Gjuha shqipe është në mesin e 15 gjuhëve të reja që janë shtuar në Youtube, raporton RiPost. Së fundmi në Youtube janë shtuar edhe 15 gjuhë të reja, mes të cilave tani figuron edhe opsioni: Shqip.

A është Galaxy S6 Edge rezistent ndaj ujit?

Samsung nuk ka dhënë informacion nëse telefoni më i ri Galaxy S6 Edge, mund të jetë një pajisje rezistente ndaj ujit, ashtu siç bëri me Galaxy S5.

Kamera e Nokia 930, më e mirë se iPhone dhe Samsung

Windows Phone suksesin më të madh si kompani e telefonave e ka arritur me modelin Nokia 930. Telefoni është i pajisur me një kamerë të plotë në HD, ekranin me 5-inç, procesorin quad-core, si dhe kamerën e pasme me 20 megapiksel, ndërsa telefoni do të sjell edhe Windoës 10 më vonë gjatë këtij viti.

Microsoft shpërblen programuesit shqiptarë

Thuajse dy muaj më parë platforma për arsimim shkencor ALMOOC në bashkëpunim me gjigandin Industrial të Teknologjisë së Informacionit MICROSOFT Windows App Studio shpalli konkursin "The Best of Almooc" nën moton "mësimi nuk ka qenë asnjëherë më zbavitës se kaq" me qëllim që të nxisë programuesit shqiptarë të ndërtojnë aplikacione për sistemin operativ Windows Phone.

Hiqni dorë nga Facebook, nëse nuk doni t’ju spiunojnë

Komisioni Evropian i ka paralajmëruar qytetarët e BE-së që të mbyllin llogaritë e tyre në Facebook, nëse ata duan ta mbajnë informacionin privat nga shërbimet e sigurimit të SHBA-ve.

Na ndiqni

78,991FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA