43% E TË PUNËSUARVE NË VEND MARRIN DERI NË 330 EURO NË MUAJ

Zbrazja e vendit nga emigracioni i lartë i të rinjve po nxit bizneset të aplikojnë rritje të pagave, por përfitimet po gërryhen nga inflacioni,...

JO VETËM EMIGRACION, EDHE INVESTIMET SHQIPTARE PO IKIN JASHTË VENDIT, NIVELI MË I LARTË...

Ndërkohë që investimet e huaja direkte në Shqipëri këtë vit po shënojnë vlera rekord, një tendencë të ngjashme shfaqin edhe investimet shqiptare jashtë vendit. Sipas...

LAMTUMIRA MOTËR ORSOLINA MARTINIT, I MBIJETOI KOMUNIZMIT

  Është ndarë nga jeta në Firence të Italisë në moshën 97 vjeçare moter Orsolina Martini murgesha e fundit e Kuvendit të Motrave Sigmantine në...

EMIGRANTËT SHQIPTARËT TEJKALOJNË RRETH 9 HERË SHTETIN ME TË ARDHURAT E TYRE!

Sipas statistikave emigrantët shqiptarë në kohën e krizës dhe rritjes së çmimeve në vend, vetëm në gjashtë mujorin e fundit kanë sjellë rreth 376...

RAMA: NXËNËSIT E SHKOLLAVE ‘9-VJEÇARE’ QË I KEQPËRDORIN LIBRAT, VITIN TJETËR S’I MARRIN FALAS

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në prezantimin e abetares së përbashkët Shqipëri Kosovë iu përgjigj dhe komenteve dhe akuzve të opozitës lidhur...

PREZANTOHET ABETARJA E PËRBASHKËT SHQIPËRI-KOSOVË, MINISTRJA NAGAVCI: ME NJË PUNË TË MADHE ARRITËM NJË...

Ministrja e Arsimit e Kosovës Arbërie Nagavci u shpreh se abetarja e re e përbashkët është një ndër gurët e parë në bashkëpunimin mes...

MINISTRI I ARSIMIT NË MAQEDONINË E VERIUT: KEMI NISUR PROCEDURAT QË EDHE SHQIPTARËT ATJE...

Ministri i Arsimit në Maqedoninë e Veriut, Jeton Shaqiri në fjalën e tij në prezantimin e abetares së përbashkët Shqipëri-Kosovë tha se edhe qeveria...

ABETARJA E PËRBASHKËT SHQIPËRI-KOSOVË, FLASIN RAMA DHE MINISTRJA KUSHI

Në Pallatin e Brigadave po prezantohet Abetarja e përbashkët Shqipëri –Kosovë! Kryeministri Edi Rama tha se kjo ishte një sfidë e madhe e cila...

RRUGA “ROZA LEJN”, AKSI QË PRET INVESTIME PREJ 20 VITESH

Prej më shumë se 20 vitesh banorët të cilët jetojnë në rrugën Roza Lejn në Shkodër vuajnë mungesën e infrastrukturës. Kanë mjaftuar vetëm disa...

NIS RIKONSTRUKSIONI I XHAMISË SË PLUMBIT NË SHKODËR

Në xhaminë e Plumbit në Shkodër, monument kulture dhe një objekt që i mbijetoi shekujve u zhvilla falja e fundit këtë të premte sepse...

BOTA