17 C
Shkoder, AL

NJË SALLE AKTIVITESH, PËR SHTËPINË E FËMIJES

AGJENSIA BUNA 1, BËN REALITET KËTË SALLË PËR FEMIJËT.Te ardhurat e fituara nga shfaqja e cirkut per femijet e shkollave 9-vjecare te qytetit te Shkodrës do te shkojnë për bamirësi. Ky bashkëpunim i Agjensise se Spektakleve “Buna 1” dhe DAR ka sjelle nje dite ndryshe dhe argetimi per femijet e shkollave

HIGJENA NË KLINIKA DENTARE

DOMNORI: KUSHTET HIGJENIKE TË APARATURAVE DHE AMBJENTEVE TË MIRA.Ne kuadër te aksioneve qe ISHP ka nisur per kushtet higjenike ne klinikat dentare privat dhe publike Star Plus iu drejtua klinikes dentare prane Poliklinikes se Specialiteteve.

DHUNA NDAJ GRAVE, FENOMENI QË PO RRITET

STATISTIKAT PARAQESIN NJË SITUATË ALARMANTE PËR KËTË FENOMEN .Dhuna ndaj gruas është rritur ndjeshëm. Shifrat tregojnë se dhuna ka kaluar deri në ekstrem, në vrasje.Pavaresisht se ne Shkoder, qe prej vitit 2012-te nuk është shënuar asnje vrasje ndaj grave, statistikat jane te frikshme.

FESTAT E NËNTORIT, STOLISET SHKODRA

MËGJITHË VONESËN ZBUKURIME ME RASTIN  E PAVARËSISË DHE 70-VJETORIT TË ÇLIRIMIT. Megjithëse vetëm tre dite përpara 28 nëntoritditës kur Shqipëria përkujton 102 vjetorin e shpalljes se Pavaresise, vetem kete te hene ka filluar puna per zbukurimin e qytetit me flamuj. 

SULMET TERRORISTE, SHQIPËRIA LARG

MË E RREZIKUAR KOSOVA, E CILA RËNDITET NË VËNDIN E 54-tët. Numri i njerëzve të vrarë në sulmet terroriste në mbarë botën në 2013 u rritën për 61 për qind në krahasim me vitin 2012, thuhet në raportin e Institutit Australian për Ekonomi dhe Paqe.

HYRJA E SHKODRËS, “TELENOVELA” VIJON

PUNIMET PËR RIKONSTRUKSIONIN E KËTIJ SEGMENTI, ME RITME TË NGADALËTA. Rruga hyrese e qytetit te Shkodrës, vijon te vuaje prezencën e fadromave te firmave kontraktuese te cilat sa here mbyllin një segment hapin një tjetër, por shpesh here duke u rikthyer nga e para.

DËSHTON PROJEKTI I DIFERENCIMIT TË MBETJEVE

U MIRATUA PARA NJË VITI NË KËSHILLIN BASHKIAK, NUK FUNKSIONON. Para më shumë se një viti, në fillim nëntorin e 2013-ës në mbledhjen e Këshillit Bashkiak u miratua projekt-vendimi për bashkëfinancimin e Bashkisë me programin e decentralizimit e zhvillimit lokal për grumbullimin e diferencimin e mbetjeve urbane.

40 MIJË KRERË VAKSINOHEN NGA BRUÇELOZA

KRAJA: DO TË GJOBITET BASHKIA E SHKODRËS PËR QENTË ENDACAKË.Shërbimi veterinar në drejtorinë e bujqësisë rajonale të Shkodrës deri tani ka bërë të mundur vaksinimin e 40 mijë krerëve të bagëtive për brucelozën. Përgjegjësi i shërbimit veterinar Selim Kraja thotë se vitin e ardhshëm do të ketë përmirësime.

FESTAT E NËNTORIT, BASHKIA HARRON DEKORIN

PUBLIKOHET KALENDARI I AKTIVITETEVE, ME 28-29 NËNTOR.Qyteti i Shkodrës ka nisur përgatitjen për festat e nëntorit.  Bashkia e Shkodrës  harruar zbukurimin e e qytetit me ngjyrat kuq e zi ashtu siç ka ndodhur edhe gjate viteve te kaluara. 

RIKONSTRUKSIONI I URËS SË MESIT

DRKK, BËN RIPARIMIN E PJESËVE TË DËMTUARA.Prej kohësh ura e mesit një nga atraksionet më të mëdha në Shkodër dhe e vizitueshme nga më se 3000 turistë kishte filluar një degradim të madh si për nga vegjetacioni i shumtë dhe nga prishja e kalldrëmit dhe mureve në urë. Ky moment i dëmshëm si turistik dhe konservues është bërë i qartë dhe në kronikat e televizioneve lokale dhe qendrore.

Na ndiqni

73,663FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA