21 C
Shkoder, AL

NËNA E DY JETIMËVE: NUK MARR AS NDIHMË EKONOMIKE

 Te jetosh mes varferise, borxheve dhe te rrisesh dy jetime.Kjo eshte historia e zoje bungu, nje nene e re ne moshe por me 1001 probleme qe jeta i ka sjellur.

INVALIDËT: NJË JAVË PA MARRË PAGESËN SOCIALE

Ka kaluar një javë që nga data kur kanë patur për të marrë pagesën sociale por invalidët e punës në Shkodër ende nuk e kanë marrë këtë pagesë. Fillimisht i janë drejtuar prefekturës së qarkut Shkodër e më pas edhe bashkisë duke qenë se dy institucionet nuk rakordojnë me njëra-tjetrën për këtë problem.

KËRKOHET PASTRIM, POR DUHET EDHE NDËRGJEGJËSIM!

 Të gjithë duam, që Shkodra të jetë një qytet i pastër, cdo zonë të jetë me një imazh pozitiv, një e drejtë e cdo qtytetari, por nga ana tjeter, ky qytet ka edhe nje problem te madh mbi vehte, atë të ndergjegjesimit te tyre.

SHKOLLAT VERORE NË ARSIMIN PUBLIK, NISËM NGA BASHKIA SHKODËR

Bashkia Shkoder ne bashkepunim me organizaten "Papa Giovani 23" ka nisur implementimin e shkollave verore ne arsimin publik.

DOM LULASH BRRAKAJ, PREJ 10 VITESH FAMULLITAR NË ROMË TË ITALISË

 Ka mbi 10 vite që shërben si famullitar në Famullinë Zemra e Shenjtë e Krishtit në Romë të Italisë, dhe me këtë rast ka celebruar meshen e shenjtë me rastin e 10 vjetorit të shugurimit të tij meshtarak.

“UNË MBJELL NJË FIDAN” NË SHIROKË

Pese klasa të Medresesë së djemve “Haxhi Sheh Shamia” kanë ndërmarrë nismën “Unë mbjell një fidan”

 

NËNA E DY JETIMËVE: NUK KEMI AS BUKËN E GOJËS

 Problemet sociale nuk kane te sosur ne njesite administrative pjese e bashkise Shkoder.

PAPA FRANÇESKU, I LAN KËMBËT 11 MYSLIMANËVE EMIGRANTË NË ITALI

Për ritin e Pashkëve, të larjes së këmbëve, Papa Francesku ka zgjedhur një vend simbolik siç është qëndra e emigrantëve “Cara”, rreth 30 km larg  kryeqytetit italian Romë, në qytezën e Kastelnuovo Porto.

M.MADHE, MBËRRIN UDHËZIMI PËR MATURËN

Te gjitha shkollat ne Malesine Madhe jane njohur me udhezimin e Ministrise se Arsimit per zhvillimin e provimeve te maturës e shtetërore 2017.

LARGIMI I JETIMËVE, VOCI: DO TË RRITET NUMRI I KONVIKTORËVE

Largimi i jetimeve nga konviktet e shkollave do te sjell jo vetem permiresim te kushteve dhe me shume siguri, por gjithashtu pritet te rris ndjeshem numrin e konviktoreve.

Na ndiqni

72,150FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA