EUROPË, SHPALLEN FITUESIT E KAMPIONATEVE

BARCELONA, JUVENTUS DHE BAYERN MYNIH FESTOJNË SUKSESIN E KËTIJ SEZONI. Kampionë të Italisë për të katërtin vit radhazi. Juventusi ngriti në qiellin e Torinos titullin e 31-të kampion të Italisë, megjithëse për tifozët titujt janë 33, duke llogaritur këtu edhe dy titujt e hequr pas Calciopolit. Çfarëdolloj fytyre që tregon Juventusi në Serinë A, ajo është fituese. Edhe pse në fushë Alegri ka zbritur një formacion eksperimental, përsëri “Zonja” nuk ndalet, duke bërë fituar ndaj Napolit.

VLLAZNIA E MBYLL ME HUMBJE SEZONIN 2014-2015

NDESHJA ME SKËNDERBEUN FORMALITET, KUQEBLUTË SYTË DREJT TË ARDHMES. Vllaznia e ka mbyllur me humbje sezonin futbollistik 2014-2015 ndaj Skëndërbeut me rezultatin 2-0. Në fakt ishte e pritshme që kjo përballje të ishte një formalitet, pasi korçarët festonin titullin e pestë radhazi dhe çdo gjë ishte fokusuar tek festa. Prandaj ndeshja nuk mori rëndësinë e duhur, teksa skuadra shkodrane vetëm ka pritur mbarimin e ndeshjes duke mos zhvilluar të paktën një lojë më dinjitoze se herët e tjera pasi dihej fati i këtij takimi.

AKADEMIA, EKIPI U-19 DËSHTON NDAJ PARTIZANIT NË GJYSMËFINALE

U-17 SHKËLQEJNË DUKE KALUAR NË FINALE, FITOJNË NDAJ TEUTËS ME REZULTATIN 3-0. Të rinjë e Akademisë së Vllaznisë kanë dështuar totalisht pasi kanë humbur në takimin gjysmëfinal të kategorisë superiore ndaj Partizanit. Ekipi U-19 pasi arriti të renditej në vendin e tretë në kampionat e duke kaluar në play-off u përball ndaj Partizanit një sfidë e përcaktuar nëpërmjet shortit.

DIBRA: ME SKËNDERBEUN SHKOJMË PËR REZULTAT POZITIV

ZV.TRAJNERI I VLLAZNISË: NUK E DIMË SE ÇFARË DO TË NDODH SEZONIN E ARDHSHËM. Skuadra e Vllaznisë do të shkojë në Korçë për të arritur një rezultat pozitiv ndaj Skënderbeut. Kështu shprehet zëvendëstrajneri i kuqebluve Ilir Dibra edhe pse korçarët janë shpallur kampion që javën e kaluar dhe ndeshja e fundit e kampionatit është vetëm për statistikë për këto dy ekipe.

ÇIKLIZËM, VLLAZNIA NGJITET NË PODIUM NË KUPËN “AGIM TAFILI”

SHËNOHET NJË INCIDENT PA PASOJA AFËR FINISHIT, KUQEBLUTË NË VENDIN E TRETË. Vllaznia ka arritur të ngjitet në podium në kupën e shqipërisë “Agim Tafili” në sportin e çiklizmit. Kjo kupë tashmë e përvitshme ka patur shumë emocionet ku fitues u shpallen çiklistë të Teutës ndërsa kuqelbutë u renditen në vendin e tretë në kategorinë e katedetëvce.Duhet thënë se kjo kupë pati dhe një incident pak metra larg finishit ku fatmirësisht nuk kishte pasoja të rënda.

AKADEMIA, HIDHET SHORTI PËR FAZËN PLAY-OFF

19 VJEÇARËT DO TË LUAJNË NDAJ PARTIZANIT, EKIPI U-17 NDAJ TEUTËS. Është hedhur shorti për ekipet e Akademisë së Vllaznisë për fazën play-off. Fati në këtë short duket se nuk ka qenë në anën e skuadrës shkodrane përsa i përket moshës së 17 vjeçarëve. Ekipi u-17 do të luajë ndaj Teutës një ekip që ka udhëhequr vazhdimisht kampionatin dhe u rendit në vendin e parë në kuotën e 68 pikëve.

ITALI, SKANDAL TRUKIMESH 50 DREJTUES NË PRANGA

MES TYRE 2 SHQIPTARË, NDESHJET E TRUKUARA JANË TË KATEGORIVE LEGA PRO DHE SERIA D. Dy shqiptarë të përfshirë në trukimet e ndeshjeve në Itali janë mes 50 të arrestuarve për një tjetër skandal në futbollin italian.  Edmond Nerjaku lindur më 20 maj 1973, biznesmen, si dhe Erikson Aruçi lindur më 3 maj 1990 futbollist janë në mesin e 50 të arrestuarve. 

AKADEMIA VLLAZIA, TË DY EKIPET SIGUROJNË PLAY OFF-in

DO TENTOJNË TROFETË, U-17 FITON NDAJ LUSHNJES 4-3, U-19 MUND VLORËN 3-2. Të dy ekipet e akademisë Vllaznia sigurojnë pjesëmarrjen në fazën play off. Skuadra e U-17 fitoi ndeshjen e radhës me ekipin e Lushnjes me rezultatin 4-3 duke bërë që lushnjarët të biën nga kategoria superior.

PSG, SHPALLET SËRISH KAMPION NË FRANCË

KREYQTETASIT NGJITEN PËR TË 3-IN VIT RADHAZI NË MAJËN E FUTBOLLIT TRANSALPINE. Parisi pushton sërish Francën. Kreyqtetasit ngjiten për të 3-in vit radhazi në majën e futbollit transalpine duke qënë dominuesit e pakontestueshëm të këtij kampionati.

“LORO BORIÇI” PUNIMET RIFILLOJNË ME NJË RITËM TË KËNAQSHËM

KOMPANIA KONTRAKTUESE PAS SQARIMIT TË PROJEKTIT PO VAZHDON ME ZBATIMIN E TIJ. Kanë rifilluar me një ritëm të kënaqshëm punimet për rikonstruksionin e stadiumit “Loro Boriçi”. Kompania e kontraktuar për realizimin e tyre ka nisur punën me një ritëm ashtu si në ditët e para e kjo shikohet qartazi dhe nga pamjet që ofrohen.

BOTA